Oecumenische Geloofsgemeenschap Helmerhoek
  • Home
  • Over de OGH
  • Vieringen
  • Werkgroepen
    • Pastoraat/Diaconaat
    • Financiën
    • Werelddiaconaat
    • Publiciteitsgroep
    • Liturgie
      • Bloemengroep
      • Kostergroep
      • Ontvangstgroep
      • Lectorengroep
      • Organisten/pianisten
  • Activiteiten
  • Nieuws
  • Agenda
  • Nieuwsbrief
    • Laatste Nieuwsbrief
    • Recente Nieuwsbrieven
    • Aanmelden Nieuwsbrief
  • Contact
    • Voorgangers
    • Raadsleden, Kerkelijk bureau en Publiciteit
    • Coördinatoren werkgroepen

  1. U bevindt zich hier:  
  2. Startpagina
  3. Over de OGH

Bezinningsdag raad OGH met de voorgangers OGH

Het was een zeer goede gewoonte dat de raad OGH jaarlijks met de voorgangers een bezinningsdag (met overnachting) houdt. Helaas is dit sinds coronatijd niet meer gedaan. Enige maanden geleden is dit besproken in de raad en er is toen besloten om weer een bezinningsdag te gaan organiseren maar dan een dagdeel. Doel van deze bijeenkomst is om in een ongedwongen sfeer te praten over het Oecumenisch geloof en de Oecumenische Geloofsgemeenschap Helmerhoek in het bijzonder.

Op 20 november j.l. heeft de raad OGH samen met de voorgangers (Gerrie en Bob) samen geweest, in het Glasmuseum van Gerrie (https://gerriesglasmuseum.nl/).

Welkom en opening
De voorzitter opende de bijeenkomst met het volgende gedicht:

Van harte (van Mark Verhees)
De tijd gaat soms zo snel
aandacht trekt naar kommer en kwel
waar gaat de energie toch heen;
wat houdt ons op de been.
we verliezen de dagen
als we het tempo niet vertragen

Ik adem in en absorbeer
voel de rust weer
de adem brengt mij diep van binnen
de bron waaruit nog veel te winnen
de kunst van het echte voelen
doen wat we van harte bedoelen.

Ik maak contact met mijn eigen goedheid
het waarom ik de wereld verblijd
het zit gewoon diep van binnen
ik ga het voelen om te beginnen
open mijn hart, laat het zijn
van harte is het begin in het klein.

Hoe beleeft eenieder de OGH?
In het rondje met de vraag hoe beleef je de OGH werd het onderstaande genoemd:
Warm; omzien naar elkaar, vertrouwd, conservatief, positief over meerdere (vaste) voorgangers die voorgaan, als geloofsgemeenschap komen we op leeftijd, mooi en goed dat de cliënten Mediant de OGH bezoeken, positief over de extra activiteiten die worden georganiseerd, de gemiddelde leeftijd van de OGH (commissie)leden. 

Terugblik afgelopen jaar
Er is tevreden teruggeblikt over het afgelopen jaar. De raad komt maandelijks bijeen, behalve in de zomervakantie. Iedere commissie voert (zelfstandig) haar taak uit, vanuit de raad hebben wij het gevoel dat de commissies hun werk goed doen. Als er vragen zijn dan weten ze de raad snel te vinden. Pastor Anneke Kemper heeft afscheid genomen, de open plek van Anneke is door Mediant ingevuld door Silvia en Matthijs. Zij hebben op hun eigen manier het voorgaan in de OGH opgepakt.
Met enige regelmaat zijn er activiteiten voor de leden georganiseerd.
De volgende opmerkingen zijn er gemaakt:
Pastorale zorg: hebben we genoeg gedaan aan pastorale zorg? De raad denkt dat er een goed netwerk is binnen de OGH waardoor we een goed beeld hebben. Het gevaar is er altijd dat er zaken zijn die worden gemist of dat er te weinig aandacht aan wordt gegeven.
Liturgisch: het gevoel is dat het liturgisch goed loopt, iedere voorganger heeft haar/zijn eigen inbreng, ook de gemeenteledendiensten verlopen goed. Wel is er ruimte voor meer andersoortige diensten, waarbij er wel opgemerkt wordt dat de basis van de OGH niet moet worden aangetast.

Vooruitblik komend jaar
Met een open blik en waar mogelijk verbetering doorvoeren voortgaan op de huidige manier.
Zowel Gerrie als Bob bereiken volgend jaar hun pensioengerechtigde leeftijd. Voor hun betekent dat zij stoppen met werken bij hun werkgevers. Beiden hebben aangegeven dat zij, wat hun betreft, graag blijven voorgaan bij onze geloofsgemeenschap. Als raad zijn we dankbaar en blij dat Gerrie en Bob bij de OGH blijven. 

Relatie Mediant
De relatie met Mediant was en is goed. Ook voor de komende tijd verwachten we dat de relatie goed blijft. Het is bekend dat Mediant gaat verbouwen en gaat uitbreiden, alle activiteiten van Mediant wordt gecentraliseerd op de locatie Helmerhoek. De komende tijd volgen we dit proces, er is contact met de bouwmanager van Mediant. De bouwmanager heeft ons toegezegd dat de Helmertheater voorlopig blijft, er komt eerst nieuwbouw voordat het theater wordt afgebroken.

Waar staat de OGH in 2030? Zijn er dan nog voldoende commissieleden?
Gezien de huidige opkomst bij de wekelijkse vieringen, die de afgelopen jaren zeker gelijk is gebleven, denken we dat de OGH in 2030 nog steeds haar wekelijkse vieringen houdt. Natuurlijk komen er uitdagingen, maar we verwachten dat hiervoor oplossingen komen.

Het is geen geheim, ons geloofsgemeenschap wordt ouder, het is moeilijk te schatten maar de gemiddelde leeftijd van de betrokken leden ligt boven de pensioengerechtelijke leeftijd.
De gemiddelde leeftijd van alle commissie leden is 70 jaar, ruim 12 procent van de commissie leden is ouder dan 75 jaar. Dit betekent dat we mogen verwachten dat er in de komende tijd een aantal commissieleden stoppen met hun commissiewerkzaamheden. Er is afgesproken dat de raad hiermee actief aan het werk gaat om meer inzicht te krijgen hoe er op tijd vervangers klaar staan of een andere oplossing is bedacht.

Het laatste half uur hebben we met het gitaarspel van René liedjes gezongen.   

Uit de raad

De afgelopen jaren heb ik met genoegen zitting gehad in de OGH-raad. Door een fijne verandering van mijn leven ben ik minder in Enschede en daardoor heb ik minder tijd voor verplichtingen hier. Daarom heb ik de mede OGH-raadsleden laten weten dat ik zal stoppen met de OGH-raad vanaf deze zomer.

Ik wil mijn mede raadsleden van harte bedanken voor de samenwerking, dat zal ik zeker missen.
Gerdien Looman

Hierbij doe ik gelijk een oproep aan iedereen: denk je, dat had ik nog eens willen doen, dan is nu de kans. De raad wil er erg graag een nieuw raadslid bij.

Wat is de OGH?

Logo OGHOecumenische Geloofsgemeenschap Helmerhoek

OGH staat voor Oecumenische Geloofsgemeenschap Helmerhoek. De OGH is geen kerk op zich, maar een geloofsgemeenschap binnen de bestaande kerken op basis van een samenwerkingsverband tussen de Protestantse gemeente Enschede en de RK Parochie  St. Jacobus de Meerdere te Enschede .
Daarmee is de OGH "wijkkerk" voor de Helmerhoek maar staat open voor ieder binnen en buiten de Helmerhoek die de oecumene een warm hart toedraagt.

De visie van de OGH

Wij zijn een geloofsgemeenschap waar mensen elkaar ontmoeten in openheid en betrokkenheid om zo onderweg te zijn naar Gods toekomst, hier en nu.
Wij weten ons geïnspireerd door Jezus van Nazareth, hebben een kritische houding naar Schrift en traditie, en voelen ons verantwoordelijk voor mensen, dichtbij en ver weg.
Wij geven ruimte aan een ieder die zoekt naar eenheid in verscheidenheid om zo de oecumene uit te dragen en te bevorderen.
Zodoende willen wij elkaar motiveren en stimuleren om samen te vieren, te delen en te leren, maar ook te vernieuwen.

Lees meer: Wat is de OGH?

De OGH in het kort

Torentje Mediant

De volgende kenmerken typeren de OGH in het bijzonder:

  • Een jonge geloofsgemeenschap, opgericht in 1982;
  • Gebouwd op kerkelijke tradities, Ruimte gevend aan breed ingevulde oecumene;
  • Als Oecumenisch Geloofsgemeenschap Helmerhoek in de Helmerhoek, op basis van een samenwerking tussen de Protestantse gemeente Enschede en RK Parochie St. Jacobus de Meerdere te Enschede;
  • In samenwerking met het Mediant, locatie Helmerzijde (vh het Twents Psychiatrisch Ziekenhuis);
  • Iedere zondag een oecumenische viering, gehouden in de Theaterzaal van het Mediant (locatie Helmerzijde); gezamenlijk georganiseerd met de Dienst Geestelijke Verzorging van het Mediant;
  • Stiltecentrum op het terrein van het Mediant Helmerzijde.

 

Organisatiestructuur

De organisatiestructuur is grotendeels is opgebouwd rondom werkgroepen. Centrale beleidsvorming wordt verzorgd door de Oecumenische Raad Helmerhoek.

Organisatiestructuur

De OGH wordt gekenmerkt door het grote aantal vrijwilligers dat in allerlei werkgroepen actief is. Dit is terug te vinden in de organisatiestructuur van de OGH die grotendeels is opgebouwd rondom die werkgroepen en daaronder vallende subwerkgroepen. Centrale beleidsvorming en coördinatie van onder andere het beleid wordt verzorgd door de Oecumenische Raad Helmerhoek.

Werkgroepstructuur

Werkgroepstructuur

De Oecumenische Raad Helmerhoek

De bestuurlijke taken van de OGH worden gedragen door de Oecumenische Raad Helmerhoek. Zij bepaalt het algemene beleid ten aanzien van het werk in de OGH; zowel inhoudelijk als operationeel. Verder stimuleert, begeleidt en coördineert zij de activiteiten van de diverse werkgroepen. Ook de vertegenwoordiging van de OGH naar buiten is een taak van de Raad.

De Raad bestaat uit 5 leden, aangevuld met de vertegenwoordigers (2 personen) in de gemeenschap werkende pastores. Drie leden uit de Raad vormen samen het dagelijkse bestuur, welke de vergaderingen voorbereid. Alle leden van de Raad worden bevestigd voor hun taak.

Contactgegevens van de OGH raadsleden vindt u op de pagina 'Raadsleden, Kerkelijk bureau en Communicatie'.

Praktische informatie

Het Kerkelijk bureau is voor het goed functioneren van de OGH onontbeerlijk. Het bureau registreert veranderingen in gezinssituaties, bijv. verhuizing, geboorte, doopaanvraag en overlijden. Enkele jaren geleden werden de meeste veranderingen door de gemeente doorgegeven, maar door de wet op de persoonsregistratie is dit niet meer het geval. Daarom is het van groot belang dat u alle mutaties doorgeeft aan ons kerkelijk bureau en/of het kerkgenootschap waar u lid van bent.

Contactgegevens van het Kerkelijk bureau van de OGH vindt u op de pagina 'Raadsleden, Kerkelijk bureau en Communicatie'.

OGH Nieuwsbrief

Vul hieronder uw gegevens in om de OGH Nieuwsbrief per e-mail te ontvangen.

Adreslijst

Adreslijst OGH Nieuwsbrief

() Verplichte velden

Information

×

Binnenkort

15 feb
Viering
Datum 15.02.2026 10:00 - 11:00

Voorganger: Pastor S. Schomaker

18 feb
Viering
18.02.2026 18:00 - 19:00

Aswoensdag
Voorganger: Pastor F. Beuger

22 feb
Viering
22.02.2026 10:00 - 11:00

1e zondag 40-dagentijd
Voorganger: Pastor M. Wiskerke

Eerste lezing: Genesis 4, 1-17
Evangelielezing: Matteüs 4,1-11

1 mrt
Viering
01.03.2026 10:00 - 11:00

2e zondag 40-dagentijd
Voorganger: Mevr. G. Slütter-Peterkamp

8 mrt
Viering
08.03.2026 10:00 - 11:00

3e zondag 40-dagentijd
Voorganger: Pastor F. Beuger

EERSTE LEZING: Exodus 17,1-7
TWEEDE LEZING: 1 Korintiërs 10,1-13
EVANGELIE: Lucas 19,1-10

Recente berichten

  • Collectedoelen februari 2026
  • Actie Kerkbalans 2026
  • Hongerdoek Ethiopië
  • Viering zondag 8 februari
  • Viering zondag 25 januari