EERSTE LEZING: Jesaja 30,15-21
TWEEDE LEZING: Hebreeën 12,22-29
EVANGELIE: Lucas 13,22-30

24 augustusJeruzalem. Daarmee is niet het huidige Jeruzalem bedoeld. In de tijd van Jezus is dat is een stad waar een muur doorheen loopt. Waar mensen gescheiden van elkaar leven, waar een deel van de bevolking stelstelmatig wordt onderdrukt. Jeruzalem is een stad waarin van tijd het geweld weer oplaait, waar de haat en de strijd en de onderdrukking nooit ver weg is. Nee, dat is niet het Jeruzalem van Jezus.

Het visioen van het nieuwe Jeruzalem is dat van de stad zoals God die als het ware droomt. Een stad van vrede en verzoening, een stad waar gerechtigheid heerst en iedereen tot zijn of haar recht komt. De stad waar uiteindelijk alle volken zullen toestromen.

Als Jezus op weg is naar Jeruzalem, zoals we in het evangelie meermaals horen, dan klinkt die laag, dat profetische visioen, ook altijd mee. De hoop die ons voortdrijft. De verwachting van een wereld van recht en vrede. Dat allemaal is aan de orde en speelt op de achtergrond mee. Onderweg naar Jeruzalem is er dan iemand die Jezus een vraag stelt: Heer, zijn er maar weinigen die worden gered?

Jezus is er niet op uit om mensen uit te sluiten. En het evangelie is er niet om je bang te maken. Wel om je scherp te houden. Om je schuldgevoel op een aanvaardbaar, creatief niveau te houden, zou je ook kunnen zeggen. Te veel schuldgevoel verlamt, te weinig maakt je onverschillig. In de reactie van Jezus op de vraag naar onze redding, klinkt voor mij vooral zijn dringende oproep door.

Jezus wil voorkomen dat wij onszelf buitensluiten. Wij sluiten onszelf buiten, als wij anderen buitensluiten. Als wij doof blijven voor de roep om hulp van onze medemens. Als we ons opsluiten en veilig wanen in onze eigen vroomheid. Als we de kansen om te leven naar het profetische visioen van Jeruzalem als stad van vrede niet grijpen, maar laten liggen, omdat we er niet echt in geloven, omdat we te traag zijn of te angstig om werkelijk anders te gaan leven. Jezus sluit niet uit. In het koninkrijk van God zullen ze komen, uit alle windstreken, eersten en laatsten en omgekeerd

Voorganger in deze viering is pastor Frank Beuger.